Kako smo pregnali zimo

09. 03. 2022

Na pustno rajanje smo se v vrtcu Lavra na Tišini začeli pripravljati nekaj dni pred samim pustom. Otroci in vzgojiteljice smo okraševali prostore, si izdelovali pustne maske, se učili pesmi o pustu (Pustna, Krof, Pisani klobuček), prebirali zgodbe (Kurent, Kako je bila pregnana zima …) in se veliko pogovarjali o prihajajočem slovenskem ljudskem običaju. Obiskali so nas tudi kurenti, s katerimi smo zmenjali nekaj besed in se z njimi fotografirali.

Tralala hopsasa, pustne smo šeme …” je 1. 3. 2022 odmevalo v vrtcu. Otroci so takrat imeli zimske počitnice, zato so pa v vrtec prišli policisti, gasilci, muce, zajčki, dobre vile, princeske, pike nogavičke, škratje, kavboji in ostali risani junaki. Kot se spodobi, smo jih najprej pogostili z dobrimi krofi. Maškare so se predstavile ostalim maškaram, nato pa se je začelo pravo pustno rajanje. Slišati, videti je bilo igranje harmonike, petje in ples. Ker pa so imele maškare posebno nalogo, in sicer da nam odženejo zimo in na Tišino prinesejo pomlad, smo se z njimi odpravili po vasi. Mimoidočim smo peli “Debela repa, dugi len, fašenik je cejli den!” in jim z nasmehom polepšali dan. Za kosilo smo maškaram v upanju, da so uspešno opravile svojo nalogo, postregli z repo. Druženje se je nadaljevalo vse do odhoda domov.

Maškare, drugo leto vas zopet pričakujemo!

Mateja Barat